Przyjaciele mojego bloga

wtorek, 17 września 2013

Knitting Belt. Wypchany pas dziewiarski, wiązany wokół talii. Koniec jednego druta zakotwiczony jest w dziurce, dlatego Dziewiarka może pracować w szybszym tempie. Nazywa się pas do dziania ( lokalnie trzepaczką lub Wesker)Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś w Polsce o tym wspominał. Uważam, że warto to wiedzieć.Knitting Belt


 To tradycyjne, europejskie narzędzie wykorzystywane podczas dziania (zanim okrągłe druty zostały wymyślone), używając długich drutów pończoszniczych i pasa. Dziewiarka może trzymać końcówkę druta w pasie, aby był nieruchomy. Mistrzowie z wykorzystaniem tej techniki mogą osiągnąć niesamowite prędkości 200-oczka-per-minute. Oto zdjęcie pasa na:

 Pas jest wyjątkowy dla wysp Schetlandzkich. W dialekcie nazywa się "Maakin". Jest on używany w celu umożliwienia dziania jedną ręką lub używać trzy druty, żeby robić na okrągło wzory Fair Isle.
 Prekursor pasa był a bundle of quills (nie wiem, co to znaczy), który został wkrótce zastąpiony przez skóry, a wypełniony jest końskim włosiem .Tradycyjnie, jedynym sposobem dla kobiet w Szetlandach, aby zarobić pieniądze, było sprzedać dużo dzianiny. Więc, z jednej strony robiły cały czas dzianinę - z drugiej, wolną ręką, mogła zrobić coś innego np. gotować (jakoś nie potrafię wyobrazić sobie tego). Pasy również są przydatne dla osób niepełnosprawnych np. po udarze.
 Według Sheila McGregor, w swojej książce "The Complete Book of Traditional Fair Isle Knitting"(BT Batsford Ltd, London, 1988), dziewiarki Fair Isle osiągają niesamowite prędkości (200-oczka na minutę), używając stylu kontynentalnego a nie angielskiego. Używają również zestawy czterech drutów 14-35 cm długości ( nie wiedziałam, że takie druty o długości 14 cm są dostępne).
 Dwupunktowe druty są sprzedawane w sklepach w zestawach po cztery lub pięć, ale są one najczęściej stosowane do robienia skarpet i rękawiczek.Wzory do swetrów i innych typowych dzianin są prawie zawsze wykonane na okrągłych drutach. Jednak, jak amerykańscy tkacze odkryli kontynentalne metody dziania, zainteresowanie rośnie innych "obcych technik dziewiarskich."  Mimo presji ekonomicznej pas dziania jest nadal powszechnie używany na Szetlandach i ich dzianiny są znane na całym świecie. Należy zauważyć, że pasy dziania  nie są dzisiaj bardzo często stosowane, przynajmniej w Polsce nie są znane.. Jest to częściowo, dlatego, że wymagają prostych drutów dwupunktowych, które nie są tak popularne jak okrągłe lub jednopunktowe druty proste.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz